Co warto wiedzieć o kamieniach szlachetnych?

Kamienie szlachetne od dawna fascynowały ludzi. Od lat były wyznacznikiem wartości, niekiedy też przypisywano im magiczną moc czy właściwości lecznicze. Furorę robi od zawsze również biżuteria z kamieniami szlachetnymi.

Zastosowanie kamieni szlachetnych

Ilość i różnorodność kamieni szlachetnych jest bardzo duża. W zasadzie każdy minerał ma różne odmiany, które różnią się właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Zdecydowana większość z nich z uwagi na unikalną barwę stosowana jest w jubilerstwie. Najbardziej znane kamienie szlachetne to przy tym diamenty, szafir, rubin i szmaragdy.

Gdzie występują kamienie szlachetne?

Kamienie szlachetne w naturze znaleźć można przede wszystkim w Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Australii. Najwięksi dostawcy diamentów to obecnie RPA, Botswana, Namibia, Sierra Leone, Rosja, Chiny, Kanada czy Australia. Korundy wydobywa się w Birmie, Sri Lance, Tajlandii i Tanzanii, a szmaragdy w Zimbabwe, RPA i Kolumbii.

Czy warto inwestować w kamienie szlachetne?

Warto pamiętać o tym, że kamienie szlachetne jako inwestycja to przede wszystkim oszlifowane diamenty, a więc brylanty. W przypadku diamentów człowiek ingeruje w nie jedynie za pomocą szlifowania. Wszelkiego rodzaju zabiegi, które poprawiają czystość i barwę kamieni szlachetnych uważane są za inwazyjne i negatywnie wpływają one na wartość kamieni. Niekiedy prowadzą do tego, ze stają się one bezwartościowe. Zabiegi tego rodzaju powszechnie nazywa się traktowaniem. Są one często stosowane w przypadku rubinów, szafirów i szmaragdów. Dzięki temu są jednak bardzo atrakcyjne wizualnie i jednocześnie bardzo odporne pod względem mechanicznym. Diamenty inwestycyjne są kamieniami w 100% naturalnymi, które muszą posiadać certyfikat przyznany przez odpowiednią instytucję gemmologiczną.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi cieszy się od dawna ogromną popularnością. Im większe i bardziej efektowne są wykorzystane w danym momencie kamienie, tym większa jest cena i wartość biżuterii.